wtorek, 17 września 2013

Okruszki dobra


Źródło zdjęcia:
http://pl.123rf.com/photo_3136772_close-up-portret-usmiechniety-staruszek.html

Cichy elegant o pomarszczonej twarzy mozolnie, lecz wytrwale pchał rower. Lekkie wzniesienie okazało się być nieczułym przeciwnikiem względem pracowicie spędzonych, upływających lat. To bolało… Co prawda nie ciało, lecz dusza, urażona duma. Może to właśnie ten głęboki smutek uzewnętrzniał się w skrzypieniu obracających się kół?
Kilkanaście metrów za staruszkiem, na środku drogi leżał bochenek chleba. Kontrastował złocistym brązem na czerni asfaltu. Niektórzy mawiają, najczęściej są to babcie grzejące nogi przy kominku, że każdą kromkę chleba, która upadła na podłogę należy ucałować. W szacunku, a może dla pokory, dziękując za życie? Tego bochenka nikt nie obdarował pocałunkiem.
Nagle zatrzymało się auto. Ze środka słychać było włączone radio. Otworzyły się drzwi i rozległ się krzyk. Starzec obejrzał się na dwie pary oczu, błyszczące zza szyby samochodu, które ciekawie patrzyły na biegnącą w jego stronę postać. Podniosła ona chleb i podała staruszkowi, który dopiero teraz zauważył brak zguby. Zmęczone oczy zwilgotniały, widząc szczery uśmiech i gest nieznajomego. Z pozoru zwykły chleb, a dzięki niemu miał co jeść przez trzy dni.
Lekko pomachał ręka na pożegnanie, gdy samochód ponownie ruszył i ominął go, po czym z nową siłą począł pchać rower.
Nikt nie ucałował chleba, ale obmył go dobry uczynek, babcie byłyby zadowolone. Nieznajomy stracił minutę podczas powrotu do domu, ale zyskał szacunek wpatrzonej w niego córki, która zachowała w pamięci to wspomnienie.
Czasami nie trzeba mieć skrzydeł, aby być dla kogoś aniołem.


20 komentarzy:

 1. Odpowiedzi
  1. Samo życie zawsze pisze najpiękniejsze jak i najdziwniejsze historie ;)
   Chociaż nikt nie może zaprzeczyc, że nieraz zaboli :)

   Usuń
 2. Odpowiedzi
  1. Właśnie tak chciałabym pisac ;)
   Dziękuję ^^

   Usuń
 3. Odpowiedzi
  1. Jest w niej ziarnko moich wspomnień ;)
   Dziękuję ;)

   Usuń
 4. Piękna notka.
  Zapraszam do mnie, nowa notka, INSTAMIX
  www.joliment.mylog.pl

  OdpowiedzUsuń
 5. Piękne słowa "nie trzeba mieć skrzydeł, aby być dla kogoś aniołem". Fajny blog, zostaję na dłużej :) czuję tu EMOCJE, DUSZĘ, WIARĘ :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miło słyszec takie słowa ;) Wracam do nich, ilekroc mam ochotę się poddac ;) Czasami każdy ma gorszy dzień... :)
   To człowiek człowiekowi daje nadzieję potrzebną do życia ;)

   Usuń
 6. Żeby takich właśnie ludzi, co potrafią się zatrzymać, nie zabrakło ... bo mam wrażenie, że coraz mniej ich.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda... Coraz częściej zdarza się tak, że o rzeczach, które powinny byc intuicyjne i automatyczne, trzeba uczyc, uwrażliwiac na nie innych :)
   Niech mówią co chcą, że jestem byc może nawet i naiwna, ale ja i tak wierzę w ludzkie dobro ;) Serce człowieka jest moją nadzieją ;)

   Usuń
 7. Ale piękna historia! To smutne, że ludzie teraz tak rzadko zwracają uwagę na takie drobne gesty. Żeby tylko było więcej takich osób!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Prawda? Niby drobny, a jak wiele potrafi zrobic dla drugiego człowieka, taki jeden mały gest ;)
   Mhmmm... Całkowicie popieram ;) Ale myślę też, że jesli naprawdę chcemy coś zrobic, to najpierw musimy zacząc od siebie i poprostu zacząc dawac innym dobry przykład :)
   Dzisiaj za często jest tak dziwnie jakoś, że nieraz ludzie poprostu jakby wstydzą się pomagac - ironia przez to jak często sami nieraz bezgłośnie wołamy o pomoc i zrozumienie.

   Usuń
 8. Nie wiem jak to opisać, ale spodobało mi się. Swoją drogą, ciekawe ile jeszcze takich pomocnych osób zostało, bo czasem zdaje mi się, że naprawdę niewiele.

  Co do mojego kursu- gdybym nie wybierała go z sercem to pewnie w ogóle by mnie tam nie było :) Przepraszam, że tak późno odpowiadam, ale dopiero co się zorientowałam, że nie zrobiłam tego wcześniej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że Ci sie spodobało ;)
   Wiem jak trudno zainteresowac kogoś, trafic do czyjegoś serca, także to, że usłyszałam takie słowa od ciebie naprawdę mnie ucieszyły ;)
   Ale wiesz... Powtórzę to jeszcze raz i pewnie nie po raz ostatni, ale ty też możesz byc taka osoba ;)
   Tak czasami sobie myślę, że fajnie by było gdyby kiedyś ktoś pomyślał sobie o mnie, że jestem dobrym człowiekiem, że dobrze, że jestem ;) Życzę Ci czegoś takiego każdego dnia ;)

   Usuń
 9. Jakie to wzruszające. Ale na tym świecie coraz mniej osób dobrodusznych i wrażliwych, większość ze wszystkiego szydzi i uważa się za lepszych.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mhmmm... Może dlatego tak ważna jest teraz nadzieja? Na tak wiele różnych tematów narzekamy, mówimy jaki ten świat jest pod pewnymi względami bezwzględny i wogóle... Może dlatego tak bardzo potrzebujemy teraz nadziei i lepszego spojrzenia na przyszłośc ;) By byc trochę jak taka iskierka, która niesie innym światło :)
   Jejku wiem, że to może trochę... śmiesznie czy dziwnie brzmi, ale poprostu uważam, że każdy może zmienic świat - a co więcej robi to nieustannie ;) Trzeba tylko miec nadzieję i nie poddawac się ;)

   Usuń

Bardzo dziękuję za komentarz i uwagi co do moich tekstów;) Nie bójcie się krytykować, ale z uzasadnieniem! Każdy ślad, który zostawiacie sprawia mi ogromną radość!
Ps. Drodzy Anonimkowie! Jeśli to nie problem podpiszcie się imieniem/nickiem czy nawet jedną literką ;)
Ps2. Dla zachowania ciągłości wypowiedzi, moje odpowiedzi będą tuż pod waszymi komentarzami :)