wtorek, 17 września 2013

Okruszki dobra


Źródło zdjęcia:
http://pl.123rf.com/photo_3136772_close-up-portret-usmiechniety-staruszek.html

Cichy elegant o pomarszczonej twarzy mozolnie, lecz wytrwale pchał rower. Lekkie wzniesienie okazało się być nieczułym przeciwnikiem względem pracowicie spędzonych, upływających lat. To bolało… Co prawda nie ciało, lecz dusza, urażona duma. Może to właśnie ten głęboki smutek uzewnętrzniał się w skrzypieniu obracających się kół?
Kilkanaście metrów za staruszkiem, na środku drogi leżał bochenek chleba. Kontrastował złocistym brązem na czerni asfaltu. Niektórzy mawiają, najczęściej są to babcie grzejące nogi przy kominku, że każdą kromkę chleba, która upadła na podłogę należy ucałować. W szacunku, a może dla pokory, dziękując za życie? Tego bochenka nikt nie obdarował pocałunkiem.
Nagle zatrzymało się auto. Ze środka słychać było włączone radio. Otworzyły się drzwi i rozległ się krzyk. Starzec obejrzał się na dwie pary oczu, błyszczące zza szyby samochodu, które ciekawie patrzyły na biegnącą w jego stronę postać. Podniosła ona chleb i podała staruszkowi, który dopiero teraz zauważył brak zguby. Zmęczone oczy zwilgotniały, widząc szczery uśmiech i gest nieznajomego. Z pozoru zwykły chleb, a dzięki niemu miał co jeść przez trzy dni.
Lekko pomachał ręka na pożegnanie, gdy samochód ponownie ruszył i ominął go, po czym z nową siłą począł pchać rower.
Nikt nie ucałował chleba, ale obmył go dobry uczynek, babcie byłyby zadowolone. Nieznajomy stracił minutę podczas powrotu do domu, ale zyskał szacunek wpatrzonej w niego córki, która zachowała w pamięci to wspomnienie.
Czasami nie trzeba mieć skrzydeł, aby być dla kogoś aniołem.


# 42/n Czasami ludzie nie znają życia...


Źródło zdjęcia:
http://www.wallpaperswala.com/night-sky/


Czasami ludzie nie znają życia,
czasami błądzą wśród drogi gwiazd,
czasami pragną czegoś innego,
niż aktualnie daje im świat.

Czasami wołam w ciemności nocy,
poszukujących na świecie bram,
by powiedzieli mi, wyjawili,
czego ode mnie w obojętności,
chce ten stroskany w chorobie świat?